| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 2400 MHz |
| Pass Band: | 2300 - 2500 MHz |
| Insertion Loss: | < = 1.0 dB |
| VSWR: | < 1.7 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 70 dBc from DC to 2260 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 70 dBc from 2540 MHz to 6000 MHz |
| Continuous RF Power: | 10.00 W |
| Operating Temperature: | - 10 C to + 70 C |
| Storage Temperature: | - 55 °C to + 90 °C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 1.00 " |
| Width: | 1.00 " |
| Length: | 13.00 " |
| Detail: | Bandwidth at : 2.0 dBc from 2300 MHz to 2500 MHz |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |