| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 16600 MHz |
| Pass Band: | 15850 - 17350 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.0 dB |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 50 dBc |
| Rejection Lower Limit: | 14500 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 19100 - 28400 MHz |
| Continuous RF Power: | 0.10 W |
| Operating Temperature: | -40 C to +85 C |
| Storage Temperature: | -55 °C to +90 °C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 2.75 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |