| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Combline Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 3250 MHz |
| Pass Band: | 3100 - 3400 MHz |
| Insertion Loss: | < = 1.5 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = dBc from DC - 3000 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = dBc from 3550 MHz - 10000 MHz |
| Continuous RF Power: | 0.10 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 60 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint |
| Height: | 1.00 " |
| Width: | 0.75 " |
| Length: | 4.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |