| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Combline Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 4960 MHz |
| Pass Band: | 4735 - 5185 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.0 dB |
| Ripple and Flatness: | < +/- 0.25 dB |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 60 dB from 100 MHz to 3600 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 60 dB from 9800 MHz to 30000 MHz |
| Phase Linearity: | 0.25 deg |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 3.4 Ounces |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.63 " |
| Length: | 2.50 " |
| Detail: | Bandwidth at: 0.5 dB = 450 MHz Nominal (400 MHz min) |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |