| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Center Frequency: | 1350 MHz |
| Pass Band: | 1150 - 1550 MHz |
| Insertion Loss: | 1 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 60 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC - 1050 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 1600 - 3600 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | -40 C to 85 C |
| Storage Temperature: | -55°C to 90°C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 1 " |
| Width: | 1.9 " |
| Length: | 4.2 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |