| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Center Frequency: | 14500 MHz |
| Pass Band: | 14000 - 15000 MHz |
| Insertion Loss: | 1.0 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 60 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC - 11000 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 18000 - 30000 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | -40 C to +85 C |
| Storage Temperature: | -55 C to +90 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 2.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |