| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | 7 Pole Combline Bandpass Flter |
| Center Frequency: | 1900 MHz |
| Pass Band: | 1800 - 2000 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.5 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 1.13 " |
| Length: | 2.00 " |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |