| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, Combline, 10 Pole |
| Center Frequency: | 8950 MHz |
| Pass Band: | 8500 - 9400 MHz |
| Insertion Loss: | < 2.0 dB |
| VSWR: | < 2 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Upper Limit: | > 10 dBc at 9500 MHz ; > 40 dBc from 9600 MHz to 10500 MHz |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 3.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |