| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, 7 Section High Power |
| Center Frequency: | 900 MHz |
| Pass Band: | 850 - 950 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.0 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Continuous RF Power: | 300.00 W |
| Mounting: | Through Holes in Body |
| Connectors: | N-Type Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 25.6 Ounces |
| Height: | 1.55 " |
| Width: | 1.50 " |
| Length: | 10.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |