| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 2639 MHz |
| Pass Band: | 2489 - 2789 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.5 dB |
| Ripple and Flatness: | < +/- 0.5 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 40 dBc from 1779 MHz to 2279 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 40 dBc from 2999 MHz to 3499 MHz |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.88 " |
| Length: | 2.00 " |
| Detail: | Pass Band Lower Limit: -1 dB (Fc +/- 140 MHz) 2499 Pass Band Upper Limit: -1 dB (Fc +/- 140 MHz) 2779 |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |