| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter,Chebyshev |
| Center Frequency: | 3450 MHz |
| Pass Band: | 3050 - 3850 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.0 dB |
| Ripple and Flatness: | < 0.1 dB |
| Return Loss: | > 15 dB |
| Rejection Power: | 60 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC - 2200 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 4700 - 12000 MHz |
| Continuous RF Power: | 2.00 W |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 1.6 Ounces |
| Height: | 0.625 " |
| Width: | 0.60 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |