| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , surface mount |
| Center Frequency: | 475 MHz |
| Pass Band: | 450 - 500 MHz |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 30 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC - 425 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 525 - 1000 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 35 C to + 80 C |
| Mounting: | On PC Board |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.38 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.00 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |