| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 863 MHz |
| Pass Band: | 815 - 910 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.5 dB |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 1.50 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.50 " |
| Detail: | Bandwidth at: 0.5 dB Bandwidth = 815 MHz to 910 MHz min |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |