| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, Surface Mount, 5 Pole |
| Center Frequency: | 9500 MHz |
| Pass Band: | 9000 - 10000 MHz |
| VSWR: | 2.0 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 20 dBc from DC to 8800 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 20 dBc from 10300 MHz to 18000 MHz |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Mounting: | Through Holes in Body |
| Connectors: | 0.018" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.31 " |
| Width: | 0.60 " |
| Length: | 1.10 " |
| Package Type: | Drop-in |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |