| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Center Frequency: | 9700 MHz |
| Pass Band: | 9100 - 10300 MHz |
| Insertion Loss: | < = 1.5 dB |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 70 dBc from DC to 8500 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 70 dBc from 10900 MHz to 18000 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 80 C |
| Storage Temperature: | - 40 °C to + 90 °C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 3.60 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |