| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Center Frequency: | 3280 MHz |
| Pass Band: | 3080 - 3480 MHz |
| Insertion Loss: | < = 2.0 dB |
| Return Loss: | > = 14 dB |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 55 dBc from DC DC to 2750 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 40 dBc from 3600 MHz to 10000 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 60 C |
| Storage Temperature: | - 55 °C to + 90 °C |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint |
| Height: | 0.75 " |
| Width: | 0.75 " |
| Length: | 5.25 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |