| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , L/C , 5 section , SMD |
| Center Frequency: | 30 MHz |
| Pass Band: | 28 - 32 MHz |
| Insertion Loss: | 3.7 dB |
| VSWR: | 1.75 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | 40 dBc min 0 - 30 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 40 dBc min 60 - 400 MHz |
| Group Delay Variation: | 10.0 nsec |
| Operating Temperature: | -10 C to +65 C |
| Storage Temperature: | -55 °C to +90 °C |
| Mounting: | On PC Board |
| Connectors: | PCB |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.30 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.00 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |