| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 3000 MHz |
| Pass Band: | 2800 - 3200 MHz |
| Insertion Loss: | 3 dB |
| Ripple and Flatness: | 0.5 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 65 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC to 1000 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 5000 to 6000 MHz |
| Group Delay Variation: | 7.0 nsec |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 55 C to + 95 C |
| Mounting: | RF Pin |
| Connectors: | 0.018" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.32 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.75 " |
| Package Type: | Drop-in |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |