| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 3000 MHz |
| Pass Band: | 2800 - 3200 MHz |
| Insertion Loss: | 3 dB |
| Ripple and Flatness: | 2.5 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 10 dBc at 2760 ; > 55 dBc from 1600 to 2600 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 10 dBc at 3240 ; > 55 dBc from 3400 to 4400 MHz |
| Group Delay Variation: | 9.0 nsec |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Mounting: | RF Pin |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.32 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.75 " |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |