| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , L/C |
| Center Frequency: | 235 MHz |
| Pass Band: | 220 - 250 MHz |
| Insertion Loss: | < 3.0 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 50 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC to 180 MHz |
| Continuous RF Power: | 0.50 W |
| Operating Temperature: | - 25 C to + 75 C |
| Mounting: | reflow soldering tabs at 220° C – 230° C at 10 sec max |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.40 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.00 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |