| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Center Frequency: | 656 MHz |
| Pass Band: | 614 - 698 MHz |
| Insertion Loss: | < = 1.5 dB |
| VSWR: | < = 2.0 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 20 dBc from DC to 605 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 30 dBc from 707 MHz to 2000 MHz |
| Continuous RF Power: | 0.10 W |
| Storage Temperature: | - 55 °C to + 90 °C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | N-Type Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 3.00 " |
| Width: | 1.50 " |
| Length: | 10.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |