| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 9600 MHz |
| Bandwidth @ 3 dB: | 1600 MHz |
| Pass Band: | 8800 - 10400 MHz |
| Insertion Loss: | 1 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Rejection Lower Limit: | > 15 dBc at 8000 MHz ; > 30 dB at 6400 MHz ; > 45 dB from DC to 4800 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 15 dBc at 11200 MHz ; > 32 dB at 12800 MHz ; > 40 dB from 14000 MHz to 20000 MHz |
| Operating Temperature: | + 10 C to + 45 C |
| Storage Temperature: | - 55°C to + 95°C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.50 " |
| Detail: | Airborne without pressure comp. |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |