| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , L/C |
| Center Frequency: | 36 MHz |
| Pass Band: | 33.5 - 38.5 MHz |
| Insertion Loss: | < = 1.25 dB |
| VSWR: | < 1.3 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 20 dBc |
| Rejection Lower Limit: | 26 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 46 MHz |
| Continuous RF Power: | 3.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 80 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.75 " |
| Width: | 1.00 " |
| Length: | 4.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |