| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, Surface Mount |
| Center Frequency: | 1400 MHz |
| Pass Band: | 1300 - 1500 MHz |
| Insertion Loss: | < = 3.0 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 40 dBc from DC � 900 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 40 dBc from 1800 - 3000 MHz |
| Operating Temperature: | - 35 C to + 80 C |
| Mounting: | On PC Board |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.30 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.00 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |