| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 365 MHz |
| Pass Band: | 340 - 390 MHz |
| Insertion Loss: | < = 0.75 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 90 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC - 240 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 600 - 950 MHz |
| Continuous RF Power: | 40.00 W |
| Peak RF Power: | 1000 @ 100 msec RF pulse W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 60 C |
| Mounting: | Through Holes in Body |
| Connectors: | N-Type Female/Male |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 1.55 " |
| Width: | 1.5 " |
| Length: | 10 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |