| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, L/C |
| Center Frequency: | 1680 MHz |
| Pass Band: | 1550 - 1810 MHz |
| Insertion Loss: | < = 1.0 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 40 dBc from DC to 905 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 35 dBc from 2325 MHz to 7240 MHz |
| Phase Linearity: | 3.0 deg |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 35 C to + 80 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.38 " |
| Width: | 0.38 " |
| Length: | 1.50 " |
| Detail: | Bandwidth at : 0.5 dB = 260 MHz min |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |