| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, SUF |
| Center Frequency: | 3250 MHz |
| Bandwidth @ 3 dB: | 500 MHz |
| Pass Band: | 2850 - 3650 MHz |
| Insertion Loss: | < = 0.5 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 50 dB from DC to 1850 MHz ; > 12 dB at 2750 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 50 dB from 4650 MHz to 12000 MHz ; > 12 dB at 3750 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | + 10 C to + 45 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.63 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |