| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 128 MHz |
| Pass Band: | 118 - 138 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.0 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 100 dBc |
| Rejection Lower Limit: | 5 to 50 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 200 to 500 MHz |
| Continuous RF Power: | 40.00 W |
| Peak RF Power: | 1 kW at 100 msec RF pulse, < 4 % duty W |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | N-Type Female/Male |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 28.4 Ounces |
| Height: | 1.55 " |
| Width: | 1.50 " |
| Length: | 10.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |