| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, Chebyshev |
| Center Frequency: | 2365 MHz |
| Pass Band: | 2177 - 2553 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.0 dB |
| Return Loss: | > 16 dB |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 60 dB from 100 MHz to 1300 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 60 dB from 3300 MHz to 9000 MHz |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.88 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.50 " |
| Detail: | Bandwidth at : 0.5 dB = 2177 MHz to 2553 MHz |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |