| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, Surface Mount |
| Center Frequency: | 2500 MHz |
| Pass Band: | 2300 - 2700 MHz |
| Insertion Loss: | < =1.5 dB |
| VSWR: | < 2.0 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 20 dBc from 1060 MHz to 1460 MHz |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 60 C |
| Mounting: | reflow soldering tabs at 220° C – 230° C at 10 sec max |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.25 " |
| Width: | 0.38 " |
| Length: | 0.55 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |