| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , L/C |
| Center Frequency: | 1200 MHz |
| Pass Band: | 1100 - 1300 MHz |
| Insertion Loss: | < = 2 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 20 dBc from DC – 1000 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 20 dBc from 1400 – 4000 MHz |
| Continuous RF Power: | 2.00 W |
| Operating Temperature: | - 45 C to + 85 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.40 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |