| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Center Frequency: | 19500 MHz |
| Pass Band: | 15500 - 23500 MHz |
| Insertion Loss: | < = 1.5 dB |
| Ripple and Flatness: | < = +/- 0.5 dB |
| VSWR: | < = 1.8 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | < 50 dBc at 14850 MHz |
| Rejection Upper Limit: | < 50 dBc at 24150 MHz |
| Peak RF Power: | 0.1 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 80 C |
| Storage Temperature: | - 55 °C to + 90 °C |
| Connectors: | K-Type Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 2.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |