| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, Surface Mount, L/C, 6 Section |
| Center Frequency: | 5000 MHz |
| Pass Band: | 4500 - 5500 MHz |
| Insertion Loss: | < 3.0 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 35 dBc from DC to 4000 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 35 dBc from 6000 MHz to 12000 MHz |
| Continuous RF Power: | 0.50 W |
| Operating Temperature: | - 25 C to + 75 C |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.25 " |
| Width: | 0.38 " |
| Length: | 1.00 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |