| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, Surface Mount |
| Center Frequency: | 880 MHz |
| Pass Band: | 780 - 980 MHz |
| Insertion Loss: | 1.0 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 30 dBc from DC to 630 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 30 dBc from 1200 MHz to 3000 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Mounting: | On PC Board |
| Height: | 0.18 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.00 " |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |