| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 2418 MHz |
| Pass Band: | 2140 - 2695 MHz |
| Insertion Loss: | 2.0 dB |
| Ripple and Flatness: | +/- 0.5 dB |
| Rejection Lower Limit: | > 10 dB at 2075 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 10 dB at 2735 MHz |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 1.25 " |
| Length: | 2.15 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |