| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Center Frequency: | 3380 MHz |
| Pass Band: | 2998.5 - 3761.5 MHz |
| Insertion Loss: | < = 3.0 dB |
| VSWR: | < = 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 20 dBc from DC to 2730 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 20 dBc from 4030 MHz to 6000 MHz |
| Continuous RF Power: | 0.10 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 70 C |
| Storage Temperature: | - 45 °C to + 80 °C |
| Mounting: | Direct surface mount of housing/pins |
| Connectors: | Solderable coplanar pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.20 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |