| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, Surface Mount, L/C |
| Center Frequency: | 1950 MHz |
| Pass Band: | 1700 - 2200 MHz |
| Insertion Loss: | < 2.0 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 50 dB from 0 MHz to 1600 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 50 dB from 2300 MHz to 4500 MHz |
| Operating Temperature: | - 20 C to + 70 C |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.38 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 2.00 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |