| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, L/C, 5 Section |
| Center Frequency: | 3000 MHz |
| Pass Band: | 2600 - 3400 MHz |
| Insertion Loss: | < = 1.0 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 45 dBc from DC to 1400 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 45 dBc from 4600 MHz to 8000 MHz |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 60 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.40 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |