| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, Surface Mount |
| Center Frequency: | 1650 MHz |
| Pass Band: | 1400 - 1900 MHz |
| Insertion Loss: | < = 3.0 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 60 dBc from DC to 1000 MHz ; >= 50 dBc from 1000 MHz to 1300 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 15 dBc at 2000 MHz ; >= 50 dBc from 2100 MHz to 2600 MHz ; >= 55 dBc from 2800 MHz to 3800 MHz |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 85 C |
| Mounting: | On PC Board |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.38 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 2.00 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |