| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, Combline |
| Center Frequency: | 2880 MHz |
| Pass Band: | 2395 - 3365 MHz |
| Insertion Loss: | < 0.5 dB |
| Rejection Lower Limit: | > 30 dB at 1730 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 30 dB at 4030 MHz |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 1.9 Ounces |
| Height: | 0.83 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |