| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , 8 section , L/C , High Power RF |
| Center Frequency: | 185 MHz |
| Pass Band: | 150 - 220 MHz |
| Insertion Loss: | 0.5 dB |
| Ripple and Flatness: | 0.5 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 50 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC � 110 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 250 � 400 MHz |
| Continuous RF Power: | 100.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Storage Temperature: | -55 °C to +90 °C |
| Shock: | 20G’s, ½ Sine, 11 Msec |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 1.00 " |
| Width: | 1.50 " |
| Length: | 6.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |