| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 22250 MHz |
| Pass Band: | 18000 - 26500 MHz |
| Insertion Loss: | < 3 dB |
| Ripple and Flatness: | < 0.75 dB |
| VSWR: | < 1.75 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 30 dBc |
| Rejection Lower Limit: | 1000 - 15000 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 31000 - 40000 MHz |
| Operating Temperature: | - 20 C to + 70 C |
| Storage Temperature: | -40° C - +100° C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | K-Type Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 1.8 Ounces |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |