| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 250 MHz |
| Pass Band: | 200 - 300 MHz |
| Insertion Loss: | < = 1.5 dB |
| Ripple and Flatness: | < = 0.7 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 50 dBc from DC - 120 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 70 dBc from 400 - 1000 ; > = 40 dBc from 1000 – 3000 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Mounting: | On PC Board |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.26 " |
| Width: | 0.60 " |
| Length: | 1.73 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |