| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 433 MHz |
| Pass Band: | 345.5 - 520.5 MHz |
| Insertion Loss: | 0.4 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | 20 dBc (min) from DC � 207 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 32 dBc (min) from 690 � 930 ; 45 dBc (min) from 930 � 2000 ; 930 � 3640 (goal) MHz |
| Continuous RF Power: | 450.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Storage Temperature: | -55 °C to +90 °C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | N-Type Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 1.50 " |
| Width: | 2.70 " |
| Length: | 5.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |