| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 7000 MHz |
| Pass Band: | 5500 - 8500 MHz |
| Insertion Loss: | < .0 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Rejection Lower Limit: | > 50 dBc from DC to 2000 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 50 dBc from 12000 MHz to 26000 MHz |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 1.4 Ounces |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |