| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , Combline |
| Center Frequency: | 2850 MHz |
| Pass Band: | 2200 - 3500 MHz |
| Insertion Loss: | 1.0 dB |
| VSWR: | 2.0 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | 45 dBc (min) from DC � 2100 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 50 dBc (min) from 3600 � 6000 MHz |
| Continuous RF Power: | 5.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Storage Temperature: | -55 °C to +90 °C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.75 " |
| Width: | 0.63 " |
| Length: | 4.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |