| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 162 MHz |
| Pass Band: | 124 - 200 MHz |
| Insertion Loss: | 1.5 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 25 dBc |
| Rejection Lower Limit: | 99.5 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 250 ; Ultimate Rejection > 75 dB to 2000 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Weight: | 0.2 Ounces |
| Height: | 0.38 " |
| Width: | 0.38 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |