| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 14500 MHz |
| Pass Band: | 11000 - 18000 MHz |
| Insertion Loss: | 1.0 dB |
| VSWR: | 1.7 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | 35 dBc (min), 40 dBc (goal) from DC � 10000 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 35 dBc (min), 40 dBc (goal) from 19000 � 26000 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Storage Temperature: | -55 °C to +90 °C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 2.75 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |