| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter,Surface Mount,L/C, 7 Section |
| Center Frequency: | 1244 MHz |
| Pass Band: | 932.92 - 1555.08 MHz |
| Insertion Loss: | < = 1.0 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 40 dBc from DC to 594 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 40 dBc from 1894 MHz to 3000 MHz |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 75 C |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Weight: | 0.5 Ounces |
| Height: | 0.25 " |
| Width: | 0.38 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |