| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 44 MHz |
| Pass Band: | 21 - 67 MHz |
| Insertion Loss: | < = 4.0 dB |
| Ripple and Flatness: | 1.0 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Mounting: | On PC Board |
| Height: | 0.205 " |
| Width: | 0.315 " |
| Length: | 2.25 " |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |